Viete, v čom je cestovanie prínosné?

Jedným z výhod cestovania je určite aj fakt, že vďaka nemu dokážete lepšie pochopiť iné kultúry. Byť tolerantnejším voči inej kultúre, ako je tá naša, je súčasťou toho, aby sme boli múdrejší, vzdelanejší, ale celkovo je to sama o sebe veľká výhoda cestovania. Svätý Augustín povedal: „Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú len jednu stránku“. Mohli by ste si to vysvetliť aj takto: ak čítate noviny alebo sledujete správy v televízii a nepochybujete o tom, chýba vám množstvo informácií. Môžete si myslieť, že vďaka správam budete múdrejší a budete mať viac povedomia o tom, čo sa deje vo svete, ale opak je pravdou, vaša myseľ sa obmedzuje na jedinečnú a zaujatú perspektívu.

auto.jpg

Určite sa cítite pohodlne tam, kde ste, ale to je len zlomok sveta! Ak ste študent, využite rôzne programy ako Erasmus, aby ste poznali viac ľudí, zažili a pochopili ich kultúru. Odvážte sa cestovať do regiónov, na ktoré máte skeptický názor. Stavím sa, že zmeníte názor a uvedomíte si, že všetko nie je tak zlé, ako nám to tvrdia médiá.
 
Cestovanie vám umožní vyskúšať úžasné jedlo. Keď už hovoríme o jedle, stavím sa, že vaše domáce jedlá sú chutné. Ale nie je tam žiadna taká vec, ako vyskúšať typické miestne jedlo z inej krajiny. Nenechajte sa oklamať, keď idete do sushi reštaurácie, jednoducho neviete, ako sushi chutí, kým ste neboli v Japonsku.
Jesť miestne jedlo v novej krajine je úplne nová skúsenosť. Chute sú rôzne. Najmenej, čo môžete urobiť, je vycestovať do najbližšieho regiónu a vyskúšať niečo nové.

chrám.jpg
 
Cestovanie vám dá pocit, že ste dobrodruh. Napriek tomu, že svet nebol nikdy tak dobre prepojený ako dnes, stále existujú miesta, ktoré sú priemernému turistovi málo známe. Vytvorenie zoznamu miest, ktoré chcete navštíviť, je mimoriadne motivujúce. Máte tak niečo hmatateľné. Výhodou cestovania na nové miesto je, že vás núti čeliť neznámym situáciám a myslieť inak. A to sa nemusíte zrovna vybrať do džungle. Ak žijete vo veľkom meste, vyberte sa cez víkend na výlet a hneď sa budete cítiť inak. Dobrodružstvá si vyžadujú novosť, vystúpenie z komfortnej zóny. Zo začiatku by sa to mohlo zdať byť desivé, ale pri spätnom pohľade to budete považovať za najlepšie rozhodnutie, ktoré ste kedy urobili.