Izrael zavedie vlastnú virtuálnu menu, pričom rázne vystúpi proti Bitcoinu

Žijeme  v dobe, kedy sa do popredia tlačia elektronické služby, výnimkou nie sú ani platby a na scénu dokonca prichádza elektrická mena. Obzvlášť táto počítačová forma peňazí si v posledných rokoch získava veľkú pozornosť z mnohých strán, nad zavedením počítačovej meny už zvažujú aj niektoré krajiny, po novom aj Izrael.

bitcon

Nepôjde však o čoraz známejší, zato však čoraz diskutabilnejší Bitcoin, ale o zavedenie národnej virtuálnej meny, nad ktorou bude mať dohľad aj centrálna banka.

mzdy

Práve v tom je ten zásadný rozdiel v porovnaní s Bitcoinom, ktorý ešte neslúži ako oficiálne platidlo a jeho kurz je nestály. Izrael uvažuje o stálom a oficiálnom riešení premeniť bankovky a mince na platnú elekronickú menu, s ktorou by tak mohol do budúcna operovať praktickejším a po technologickej stránke prispôsobivejším spôsobom. Plán zavedenia takejto meny sa zvažuje najbližšie na rok 2019, teda už o rok. Hlavným motívom je rýchlejšia manipulácia s transakciami, pričom nová virtuálna mena a jej fungovanie bude veľmi podobné na spôsob bankových účtov. Do zreteľa sa budú brať i nízke náklady spojené s takýmto typom prevázdky, teda mále poplatky za transakcie a platby.

Pritom samotný Izrael sa Bitcoinu rázne stráni, dokonca proti nemu vystupuje. Takýmto zavedením vlastnej digitálnej meny by tak nasledoval pokrok platieb, ale bez nutnosti využívať služby Bitcoinu, čím určitým spôsobom vytvorí aj jeho dostatočne silnú konkurenciu, aspoň pre občanov na svojom území. Navyše ak takúto menu bude mať pod kontrolou centrálna banka a mena sa ustáli, bude sa jednať o plnohodnotné platidlo, v čom bude mať oproti Bitcoinu podstatnú výhodu.

mobil

Do podobných plánov sa však má do roku 2020 zapojiť údajne viac krajín, ako napríklad Estónsko, Čína, Singapur, ale aj Rusko. Práve naša generácia tak môže byť svedkami zmeny, kedy sa dlhodobo používané bankovky či mince zmenia na číslo v počítači.