Zvláštne zvyky v rôznych kultúrach

Iný kraj, iný mrav. Každá krajina má svoje zvyky a tradície, ktoré sú pre ňu typické. Nie vždy, však musia byť príjemné, nie jedna takáto zvyklosť dokáže vážne ublížiť na zdraví. Vždy sú zamerané na niečo iné. Ženská krása, budúcnosť kmeňa, úcta k zosnulým alebo testovanie odvahy detí. Nie raz prekračujú hranice ľudskosti.

láva

1. Zväzovanie nôh
Praktikovalo sa to najmä v Číne. Cieľom zväzovania nôh bolo docieliť čo najmenšiu nohu. Vtedy to bol ideál ženskej krásy. Čím menšia noha tým krajšia žena. Už malým dievčatám, od dovŕšenia piateho roku života pevne zväzovali nohy a tak zastavili ich rast. Následne sa zlámal priehlavok nohy.
Ženy boli týmto odsúdené na prežitý život v zdravotnom postihnutí. Keďže svoju váhu mohli niesť iba na pätách, museli sa pri chôdzi opierať o steny alebo podopierať o palicu. Stávalo sa, že končatiny museli byť v niektorých prípadoch amputované alebo popr. sa to mohlo skončiť aj smrťou.
Táto tradícia sa vykonávala v Číne približne desať storočí. Zakázané to bolo až začiatkom dvadsiateho storočia.

medvěd

2. Prenášanie nevesty cez horiace uhlie
V Číne aj naďalej zostaneme. Novomanželia pokračujú v niekoľkých obyčajoch, ale je iba jeden, ktorý spája bolesť a peknú budúcnosť dokopy.
Predtým ako ženích prenesie svoju nevestu cez prah domu musí podstúpiť krátku prechádzku po žeravom uhlí. V náručí má svoju milovanú a bosý prebehne horúcich uhlíkoch. Značí to, že manželka bude mať ľahkú prácu, v ktorej bude úspešná. 

3. Smrť v rodine, o jeden prst menej
Pre všetkých je smrť blízkeho obrovská strata. Prežívame pri tom ako aj psychickú tak aj fyzickú bolesť. V Indonézii v kmeni Dani si po smrti rodinného príslušníka snažia upokojiť jeho ducha spálením svojho prstu.
Článok prstu je na pevne obviazaný šnúrou po dobu tridsiatich minút, tým sa zaistí jeho znecitlivenie, a následne ja amputovaný. Rana sa vypáli a prst spáli v ohni. Veria, že týmto zaistia aby sa duch ich blížneho nevrátil späť na zem.

mniši

4. Obetovanie medveďov
V niektorých kútoch Japonska a Ruska (napr. kmeň Ainu) sa považujú medvede za Bohov, ktorí sa rozhodli prevteliť do zvieracej podoby a tak chodiť medzi ľuďmi. Na základe tejto povery ich obetúvajú a tým vnesú do kmeňa dobrého ducha.
Všetko sa to začína dosť drasticky zabitím hibernujúcej matky medvedice a zajatím jej medvieďat. Ako znak ich oddanosti zvieratá zaškrtia a následné prebodnú. Rituál pokračuje pitím ich krvi, jedením mäsa a nabodávaním ich lebiek na oštepy.
V dnešnej dobe sa to už skoro vôbec nepraktikuje, ale stále sa nájdu výnimky.

5. Medené krúžky na krku
V Ázii v Burme ženy nosia na krku medené krúžky už od detstva. Je to zvyk, ktorý sa zaužíva už veľmi dlho. Krúžky, ktoré sa dávajú ženám na krky už od piatich rokoch, majú predĺžiť ženský krk. Je to pre nich ženský ideál krásy. Tieto ženy môžete poznať aj pod názvom „žirafie ženy“.
Niektoré ženy majú na krku aj dvadsať medených krúžkov. Veľa z nich nosí tie krúžky kvôli mýtu, ktorý tvrdí, že po ich odstránení nedokážu váhu hlavy uniesť a zlomí sa im krk.