Prvá pomoc, ak ste si domov doniesli „opicu“

Poznáte to. Príde piatok večer, unavení z práce sa zložíte doma na pohovke, keď tu zrazu zvoní mobil. Pozvánka na príjemné posedenie v reštaurácii s dobrým jedlom a prípadne jedným – dvoma pohármi piva alebo vína. Prečo nie? Veď to vždy padne vhod. Večer začne dobre, neskôr sa to akosi zvrtne. Potom sa ráno zobudíte s hrôzostrašným stavom – „opicou“. Čím je človek starší, tým horšie sa tento stav po víkendovom záťahu zvláda. Telo nie je zvyknuté na takú zátaž, únava z celého týždňa urobí svoje a vy sa cítite, akoby vás prešlo stádo koní.

alkohol

Na každý problém však existuje riešenie a tu je zopár tipov, ako s ťažkosťami bojovať:

  • Pitie čistej vody: ak sa rozhodnete piť akýkoľvek alkohol, vždy ho zapíjajte čistou vodou, prípadne ho striedajte s pohárom vody. Minerálne vody nie sú veľmi vhodné, preto je najlepšia tá obyčajná z vodovodu. Takisto je účinná proti boju s opicou, nakoľko je telo po „zásahu“ alkoholom dehydrované a skôr sa prečistí od toxínov.

  • Mlieko: je známe tým, že sťahuje alkohol. Najlepšie je si dať ihneď po prebudení pohár studeného mlieka a človeku sa uľaví.

  • Popcorn: možno vtipná vec, no dokázalo sa, že pri jedení popcornu sa alkohol vstrepe doň.

  • Mastné jedlo: slanina, klobása, masť, fastfood alebo hoc aj pečené mäso… všetko jedlá, ktoré znížia hladinu alkoholu. Prvé pravidlo – nikdy nepi hladný!

  • Sóda: možno menej príjemná možnosť pomoci, avšak veľmi účinná. Lyžičku kuchynskej sódy rozpustiť v pohári vlažnej vody a vypiť. Je veľká pravdepodobnost následnej nevoľnosti, človeku sa však hneď uľaví.

  • Pohyb: áno, je to vec, nad ktorou by ste sa možno zamýšľali ako nad poslednou, ale ako inak dostať nadbytočný alkohol z tela lepšie, než sa vypotiť? Pozor, saunou si to nezjednodušujte! Tým, že je telo dehydrované, vystavujete sa veľkému riziku.

voda

  • Spánok: ak už nepomohla ani jedna z uvedených možností, je tu posledná a to celý tento deň utrpenia prespať. Telo sa spánkom zregeneruje a nasledujúce ráno už budete svieži ako rybička.