Boeing stráca prestíž

Po celom svete zrejme nie je lepšieho príkladu duopolu (štruktúra, kde na strane ponuky existujú iba dvaja predajcovia), než sú výrobcovia leteckej techniky. Na vrchole predaja by sme márne hľadali iné a zvučnejšie mená, než je Boeing a Airbus. Nehovoriac o tom, že o leteckých nešťastiach sa vo väčšine prípadov píše vo veľkom a sú spájané práve s týmito výrobcami. Letecké katastrofy majú totiž enormný dopad – na ľudstvo, presvedčenia a sú masívne v zmysle straty ľudských životov. Stále sa však jedná o najbezpečnejšiu formu prepravy nehovoriac o rýchlosti prepravy z bodu A do bodu B. Ako však ekonomicky ovplyvnili udalosti nedávnych týždňov meno Boeing známe po celom svete?

boeing

Pre Boeing mala byť odroda moderných lietadiel Boeing 737 MAX lákadlom pre ďalšie spolupráce a objednávky. Namiesto toho sa z Boeingu 737 MAX stal zabijak na počkanie. O to viac, že za najväčšie letecké katastrofy posledných mesiacov môže práve spomínaný moderný stroj. Ním boli dokonca operované i lety na Slovensku pod záštitou najväčšieho českého leteckého prepravcu.

letadlo

Strata ľudských životov je samozrejme nevyčísliteľná. Ekonomické dopady katastrof však signalizujú iné rozmery obáv a to predovšetkým na strane Boeingu. Akcie firmy ihneď po nešťastiach začali rapídne klesať. A kde nie sú peniaze, tam nemôže byť výroba. Situácia, ktorá momentálne vláde na trhu sa dá označiť ako „letecká kríza“. Výroby objednaných MAX-ov boli pozastavené (predstavovali majoritný podiel objednávok) a operujúce lietadlá tohto typu povinne usadené na zem so zákazom lietania, pokým nepríde dokonalá náprava technických problémov. Rating spoločnosti klesol. Bude teda o to ťažšie nájsť inštitúty a investorov ochotných podať finančnú injekciu spoločnosti, ktorá sa momentálne nachádza v tak nepriaznivých podmienkach. Zatiaľ to však zvučné meno Boeing zvláda. Pracuje na náprave toho, čo bolo zanedbané a na zachovaní imidžu svojho mena.