Andorra – perla ukrytá v Pyrenejách

Každé ročné obdobie je v Andorre uchvacujúce. Vďaka tomu, že je krajina vysoko položená (najnižšia poloha je okolo 1000 m.n.m) ponúka nespočetné množstvo príležitostí na prechádzky, turistiku, outdoorové letné aj zimné športy, relax, či kultúrne vyžitie. Preto pri plánovaní čo najpestrejšej dovolenky by ste si mali vybrať z každého rožka troška.

andora

V tomto maličkom štátiku to nebudete nikam veľmi ďaleko. Navyše ak využijete služby Andorra Bus Tour zo siedmymi rôznymi itinerármi a vybavíte si PassMusseu zo zľavami alebo bezplatnými vstupmi do kultúrnych pamiatok, spoznávanie Andorry sa pre vás stane tým pravým pôžitkom.

Môžete si naplánovať trasu na každý deň inú. Napríklad v pondelok to môže byť kostol Sant Miquel d‘Engolasters o Casa Cristo, Meritxell, Sant Joan de Caselles, expozícia starých motocyklovMuseu de la Moto a miesto s úžasnou vyhliadkou Roc del Quer.

scoha

Len v Andorre la Vella, hlavnom meste kniežatstva, nájdete skutočné skvosty. Plastiku zo slávnym motívom stekajúcich hodín Noblesse du Temps od Salvatora Dalího na námestí Plaça de Rotonda, centrálny park uprostred mesta, kamennú historickú budovu Casa del la Vall, románsky kostol z 12.storočia Sant Esteve a mnohé iné.

Ak uprednostňujete skôr prírodu a prírodné krásy vydajte sa objavovať krištáľovo čisté jazerá a horské údolia. Úžasné jazero Llac d‘Engolasters nachádzajúce savo výške 2000 m.n.m. a rozlohou 7 ha patrí k najväčším v Andorre.
Cesta k jazeru Estany de la Nou v údolí Madriu-Perafita-Claror je pomerne náročná ale stojí za to. Na rozdiel od väčšiny andorrských jazier je teplota jej vôd príjemná nakoľko je napájaná prítokom z podzemia.

můstek

Po Andorre sa môžete pohybovať po kvalitných a prehľadne označených trasách úplne bez problémov. Stačí si ich len naplánovať a vybrať podľa rôznych druhov obtiažností, vzdialeností či trvania. Pre zjednodušenie výberu si stačí zakúpiť tlačenú verziu sprievodcuAndorra Trails, ktorý obsahuje až 60 rôznych trás. K dispozícii je aj bezpečnostná aplikácia na stiahnutie, ktorá v prípade núdze umožňuje určiť vašu presnú polohu záchranným tímom.