AKO A KDE ZAČAŤ PÁTRAŤ PO PREDKOCH


Pátranie po histórii rodiny vyžaduje odborné znalosti v mnohých oblastiach.Genealóg sa musí dozvedieť aké záznamy existujú v konkrétnej oblasti a potom sa naučiť ako ich používať a správne interpretovať informácie, ktoré obsahujú.

starý dopis
 
Genealóg tiež musí vedieť vybudovať účinnú stratégiu aby zrekonštruoval históriu rodiny aj napriek tomu, že o nich nenájde žiadne záznamy. Vzhľadom na zložitosť danej témy a veľké rozdiely medzi výskumami v rôznych oblastiach sa dokonca aj skúsení rodinní historici potrebujú naučiť nové zručnosti a techniky.
Možností ako začať je niekoľko:
 
1)Zaregistrujte sa do niektorej genealogickej spoločnosti. Tieto spoločnosti existujú pre mestá, okresy, krajiny aj štáty. Fungujú pre širokú škálu etnických, náboženských a špeciálnych záujmových skupín. Takmer všetky tieto skupiny a združenia ponúkajú svojim členom rady a informácie o tom ako vykonávať genealogický prieskum.

knihy
 
2) Navštívte knižnice alebo si kúpte knihy.Existujú tisíce kníh o všeobecných aj špecifických témach týkajúcich sa genealogického výskumu. Väčšina ľudí začína pátranie po svojich predkoch práve tak, že si zakúpi všeobecného sprievodcu pre výskum rodinnej histórie. Vo väčšine knižníc tiež určite nájdete aspoň niekoľko kníh venovaných genealógii.
 
3)Kontaktujte združenia zaoberajúce sa genealógiou. Niektoré ponúkajú semináre aj kurzy, na ktorých sa dozviete kopec dôležitých informácií a postupov a získate aj kontakty a skúsenosti. V zahraničí je bežnou praxou rôznych vysokých škôl aj univerzít aby ponúkali študijné kurzy pre záujemcov o výskum. Po ukončení je možné dokonca získať certifikát.
 
4)Prihláste sa na niektorú genealogickú webovú stránku. Vo všeobecnosti tieto stránky vyžadujú aby záujemci platili predplatné alebo si aktivovali platený prémiový účet. Je to zabezpečnie kvôli ochrane údajov. Po prihlásení na tieto stránky si pozrite sekciu „pomoc“, mnohé ponúkajú bezplatné tutoriály o základných genealogických technikách a takmer všetky ponúkajú pomoc pri efektívnom využívaní vlastných zbierok.

kartotéka
 
5)Využite službu genealóga online. Na Slovensku je ich hneď niekoľko, napríklad v Bratislave, Martine alebo v Šali. V týchto spoločnostiach pracujú odborníci s dlhoročnou praxou, ktorí pri svojej práci využívajú informácie z obecných matrík a zo získaných informácií vám precízne vypracujú rodostrom presne podľa vášho želania.