Vintage štýl – moderný závan minulosti

Obľúbenosť tohto štýlu spočíva vo fakte, že ľudia si radi pripomínajú nostalgické spomienky na detstvo, prvé lásky, obdobie puberty, voľnosť a zábavu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa jedná o akési nemoderné retro, avšak opak je pravdou. Vintage je príjemne koncipovaný tak, aby ulahodil nielen staršej generácii ale vzbudil pocit krásna aj u mileniálov.

komoda

Zub času

Slovo „vintage“ má pôvod vo vinárstve, kde označovalo tie najkvalitnejšie ročníky a obzvlášť kvalitné vína. Tento pojem sa stal neskôr populárnym aj v ďalších odvetviach. V dnešnej dobe sa tento termín ustálil pre pomenovania nábytkov či dekorácií, z ktorých vyžaruje história či starobylosť. Hovorí sa, že s pribúdajúcimi vráskami človek získava viac a viac skúseností. Takto je tomu aj v tomto prípade, na vintage dekoráciách sa viditeľne podpísal zub času, ktorý zvýšil ich umeleckú a estetickú hodnotu. Originálne vintage nábytky boli vyrobené v minulosti a v súčasnej dobe boli zrekonštruované, čím nestrácajú na autenticite.

stolek

Kombinácia retra s trendami

Vďaka neutíchajúcej popularite tohto štýlu je dnes trh plný vintage produktov, čo vám zaručuje pestrý a nelimitovaný výber. V obchodoch máte možnosť nakúpiť všakovaké dámske či pánske vintage oblečenie či doplnky do domácností. Za zmienku však rozhodne stojí spomenúť vintage nábytok, ktorý je naozaj prekrásny. Súčasní dizajnéri sa pri tvorbe produktov nechávajú inšpirovať históriou a tradíciami. Medzi najobľúbenejšie vintage kúsky v súčasnosti patria: komody, postele, stoly, stoličky, pohovky, sedačky, gauče, zrkadlá, rámy a obrazy.

rádio

Vintage štýl má však prísne podmienky, ktoré by ste mali pri prípadnom zariaďovaní bytu či domu dodržať. Dbajte na to, aby podlahu miestnosti tvoril drevený materiál, chýbať by nemali ani bohato zdobené lustre, ktoré miestu dodávajú na elegancii. Prítomné by mali byť aj kvetinové vzory, pastelové a biele farby, háčkované obrusy, dečky a prvky opotrebovanosti. Nezabudnite na fakt, že alfou a omegou vintage štýlu je kombinácia originálnych retro kúskov, ktoré sú doplnené o súčasné trendy.