Vegetariánstvo a vegánstvo: aký je medzi nimi rozdiel?

Vegetariánstvo
· Odmietajú jesť jedlo zo zvierat, ktoré museli byť zabité- mäso, ryby, morské živočíchy.
· Nevylučujú bezmäsité potraviny živočíšneho pôvodu.
· Stáva sa, že jedia všetko, čo nesúvisí so zabíjaním ako takým: vajcia, mlieko, mliečne výrobky, med. V tomto prípade sa nazývajú lakto-ovo-vegetariáni. Toto je najbežnejšia skupina.
· Stáva sa, že z jedál vegetariánov jedia iba vajcia, potom sa volajú ovo-vegetariáni.
· Ak vegetariáni konzumujú zo zvierat iba mlieko, nazývajú sa lakto-vegetariánmi.
Nezamieňajte si vegetariánstvo s surovým jedlom!

zelenina

Veganizmus
· Vegáni dodržiavajú prísnejšiu stravu ako vegetariáni, jedia iba produkty rastlinného pôvodu.
· Vegáni nepijú mlieko, kefír, nejedia jahňacie syry, syry, jogurty atď. výrobky z kravského mlieka a tiež nejedia jahody.
· Vegánska dieta je prísnejšia, lebo zahŕňa jedenie len rastlín, druhá (vegetariánska) je menej náročná, pretože umožňuje jesť určité produkty živočíšneho pôvodu.

Často si ľudia chcú zlepšiť svoje zdravie. Preto nejedia všetky alebo niektoré produkty živočíšneho pôvodu. Avšak, ak dôvody sú n etické, potom sa koncepty veganizmu a vegetariánstva rozširujú. Z etických dôvodov títo ľudia nielen vylučujú z potravy živočíšne potraviny, ale tiež odmietajú všetky alebo veľa vecí v každodennom živote, ktoré by boli spojené s násilím voči zvieratám.

Zaujímavosti
· V šatníku veganov nenájdete ani oblečenie z vlny. Vegetariáni ho zvyčajne nosia.
· Vegáni nechodia do cirkusov a zoologických záhrad, protestujú proti akémukoľvek vykorisťovaniu zvierat.
· Vegetariáni bojujú proti zabíjaniu zvierat a vegáni proti akémukoľvek zneužívaniu.

salát

· 1. októbra každého roku sa oslavuje Svetový deň vegetariánov. Ako možno viete, hlavným účelom pridelenia špeciálneho dňa je popularizácia jeho rôznych aspektov. Je tu tiež vegánsky deň, ktorý sa slávi prvý november.
Čo vzniklo prvé – veganizmus alebo vegetariánstvo? Spočiatku existoval iba jeden variant takéhoto potravinového systému, ktorý nezahŕňal vajíčka alebo mlieko. To je v skutočnosti vegánstvo. Takéto prísne obmedzenia však nevyhovovali všetkým. Preto vzniklo podobné rozdelenie. A vegánstvo sa najprv nazývalo „prísne vegetariánstvo.