Peňazí nie je nikdy dosť

Už v úvode som spomínala, že peniaze sú zázračná komodita. Nie je to preto, že by boli akoby zázrakom pre nás, ale skôr preto, že zázračne nás dokážu všetkých obalamutiť a my im bez váhania podľahneme. Ani neviem ako a sme zamotaný v nekonečných dlhoch. Berieme si jeden úver na to, aby sme splatili druhý a z tohto kolotoča už nie je cesty von. Takíto ľudia sa z týchto dlhov nikdy nedostane, pretože z toho už nie je únik von.

mince

Veď si isto spomeniete na rôzne prípady ľudí, ktorí svoje dostatočne veľké konto nezvládli a podľahli mu. Nevedeli už od dobroty, čo si počať s toľkými peniazmi a tak sa jednoducho zbláznili. Mnohí z vás si isto pomyslia, že tím sa žilo, zblázniť sa od veľkej kopy peňazí, ale tak to nie je. Peniaze dokážu meniť aj charakter. Skôr ho kazia ako zlepšujú a pritom ich ľudia stále chcú mať viac a viac.

S peniazmi prichádza zodpovednosť.Čím viac peňazí máte, tým viac starostí s nimi máte. Nie je jednoduché byť bohatí. Dokonca slovo bohatý vzniklo v úplne inom význame, v akom ho poznáme dnes. Už v samotnej biblii sa spomína slovo bohatý. Prekvapený? Áno, je to pravda, ale slovo bohatý vtedy znamenalo, že je niekto bohatý na duchu a nie na peniazoch. Pretože v tých časoch peniaze ešte ako také neexistovali.

hotovost

Čo z toho však vyplýva pre nás dnes?
Že sme peniaze vymenili za naše duchovné vzdelanie. Počuli ste už o tom, že milionár sa chodí modliť do kostola? Ja si veru na taký prípad nespomínam. „Peniaze tu boli, sú a aj budú. Len my nebudeme.“ Tak to zvykli hovorievať naše babky. No len málokto z nás ich počúval. A mali pravdu. Dnešný svet je dokonalým príkladom toho ako sa ľudia stali otrokmi peňazí. Peňazí je dosť. Len problém je v tom, že 90 % bohatstva (peňazí) vlastní len 10 % ľudí našej planéty. Aj to neviem, či som už nedala lepšie čísla ako uvádzajú štatistiky…