Urobte si poriadok

Nejde tu o veľké upratovanie, pretože vieme, že aj cez bežný deň sa náš príbytok dokáže zmeniť na niečo celkom iné. Nedostatok času, organizovanosti a návykov často pridáva na nepríjemnom zhone, na ktorý nakoniec doplatí náš byt alebo dom. Dá sa z takéhoto zlozvyku neupratanosti odučiť?

stará kamna

  • Začnite maličkosťami

Najlepšie je začať niečím nenáročným. Stačí čerstvo vyprané prádlo odložiť hneď do skrine. Alebo to špinavé do práčky. Oblečenie tvorí u väčšinou hlavnú časť neporiadku. Takéto maličkosti ako pohodená kabelka alebo kabát nám ľahko narušia celkový dojem z priestoru a pridajú na nervozite. Dbajte na pravidelné odkladanie vecí, hneď ako ich použijete. Tento malý zvyk dokážete premeniť na niečo veľmi užitočné.

  • Začnite od mladosti

Ak máte doma deti, netreba ani hádať, či to u vás vyzerá ako po výbuchu. Naše ratolesti sa často nepozorne hrajú, jedia, alebo len tak pátrajú po skriniach. To, čo za sebou zanechajú neraz musíme sami poupratovať. Ak nechcete tento zvyk u nich pestovať až do dospelosti, je najvyšší čas, aby ste ich postupne učili poriadku. Nie je až také ťažké dať hračky na svoje miesto, či poutierať rozliaty pohár.

  • Začnite ráno

Kedy je najlepší čas na upratovanie? Asi vás prekvapí, že je to zavčasu ráno. Áno, je pravda, že sa nám veľa krát ťažko vstáva, no privstanie a menšia rozcvička pri upratovaní vám zaručene naštartuje deň. Takto skoro totiž dokážeme uvažovať triezvo a rýchlo, preto si mnohé činnosti môžeme skrátiť bez toho, aby sme ich odflákli. Navyše dobre vieme, že večer z práce sa nám nebude chcieť. Predstavte si, že sa môžete už v práci tešiť na váš domov, ale aj poriadok a relax, ktorý si ku koncu dňa vychutnáte.

nepořádek

  • Začnite vyhadzovať

Ďalšia podstatná vec je využitie priestoru. Často si ho sami zmenšujeme, keď zbytočne držíme v skriniach veci, ktoré už nepoužívame. Staré šaty, hrnce až po hračky, všetko, čo nepoužívate a nepotrebujete presuňte na povalu či do pivnice. Alebo rovno vyhoďte. Základom  je využiteľnosť priestoru a organizovanosť. Potom sa vám bude aj ľahšie dýchať.