Sú ekonomické balenia vždy ekonomické?

XXL balenia potravín, alebo spotrebného tovaru, oblečenia, či iných produktov, nakupujeme najme preto, že by sme za nich mali v konečnom dôsledku zaplatiť menej. Práve preto sú označované, aj ako ekonomické balenia. Princípom je, že na jeden krát, kúpite väčšie množstvo výrobkov, za čo od predajcu dostanete v podstate zľavu. Takýto nákup však nemusí byť vždy ten najvýhodnejší.

nadměrná velikost
 
Uveďme si príklad na takých cestovinách. Jedno balenie stojí osemdesiat centov a hneď vedľa neho sú cestoviny tej istej značky, ale ich cena je napríklad 1,50. Mnoho ľudí siahne automaticky po tých lacnejších, pričom sa vôbec nezamýšľajú nad tým, prečo je cena rozdielna. Ak chcete nakupovať čo najvýhodnejšie, musíte si všímať cenu za kilogram danej potraviny, v prípade iného tovaru napríklad cenu za kus. Zaplatíte síce o niečo viac, avšak v skutočnosti ušetríte. Na tomto princípe fungujú aj spomínané ekonomické balenia. Nekupujte ich však iba preto, že sú označené obrovskými písmenami XXL. Niekedy sa totiž jedná len o šikovný marketingový ťah, na ktorý naletí nejeden zákazník. Vedľa týchto „výhodných“ produktov, môže byť pokojne menšie balenie, tej istej značky a za bežnú cenu, ktoré vás ale vyjde výhodnejšie.
 
XXL balenia sa oplatia hlavne pri výrobkoch, ktoré majú dlhú, alebo neobmedzenú záruku. Hovoríme napríklad o papierových utierkach, detských plienkach, toaletnom papieri, čistiacich prostriedkoch, či iných pomôckach na upratovanie a do domácnosti. V prípade potravín, sú to napríklad strukoviny, múka, konzervy, soľ, cukor, olej, ocot, korenie, či iné trvanlivé produkty. Mäsové a mliečne výrobky, ktoré môžeme zamraziť taktiež nie sú zlou voľbou. Podobné je to samozrejme s už mrazenými potravinami.

prasátko
 
Ekonomickým baleniam sa vyhnite hlavne vtedy, ak ide o potraviny, ktoré u vás doma tak povediac neletia.Ak natrafíte na kilové balenie sušených paradajok za extra nízku cenu, pravdepodobne ich do svojho nákupného košíka prihodíte. Skonzumujete ich však? Ak totiž neholdujete jedlám, v ktorých ch viete využiť, po roku vyhodíte polovicu fľaše, takže by vám stačila pokojne i menšia a lacnejšia fľaštička.