Sme na vrchole svojho druhu

Vedci prišli na veľmi zaujímavé zistenie, ktoré sa týka nás všetkých. Nás ľudský druh je aktuálne na samom vrchole svojej slávy. To znamená, že sme už najvyššie, kam sme sa mohli ako ľudský druh vyvinúť. Každé ďalšie usilovanie sa o zostup môže spôsobiť naopak iba pád a akési preťaženie organizmu.

dna.jpg

Sme už najvyšší, najsilnejší, najodolnejší a žijeme najdlhšie, ako to dokážeme. Naši potomkovia sa už teda nedožijú 150 rokov života, nebudú merať 2 metre 50 centimetrov, ani nebudú silnejší, ako sme my teraz. Samozrejme, pokiaľ by sme sa neusilovali o dokonalejší obraz nášho vzhľad pomocou v poslednej dobe veľmi premnožených technológií.
Najmä my sami, sme tí, ktorí sa postarali o to, že sme silnejší a zdravší. Ako je to možné? Životná úroveň v mnohých krajinách sa v posledných rokoch zmenila k lepšiemu, žijeme na lepšej úrovni, dostáva sa nám lepšieho zdravotníctva a lepšie sa aj stravujeme. Toto všetko a omnoho viac má za následok to, že sme silnejší ako sme boli kedykoľvek pred tým.

vývoj člověka.png

Napríklad v porovnaní s 80. rokmi 20. storočia bola priemerná výška u mužov iba 180 cm a u žien 170, dnes sú tieto miery iba o trochu odlišné. Vedci z francúzska, ktorý preskúmali množstvo dokumentov, ktoré sa týkajú stavby teľa, našej výšky, váhy a funkcií prišli na to, že sme akoby vo finále nášho vývoja. Vďaka pokroku, za ktorý môžeme vlastne sami, ohľadom hygieny a zdravotníctva v posledných rokoch sme na vrchole. Aj napriek tomu, že čísla ako doba žitia a výška sa už nemení viac rokov a hodnoty sú približne konštantné, môžeme hovoriť o tom, že sme za posledné roky veľmi vyspeli a darí sa nám lepšie.
Teraz je teda potrebné, aby sme sa usilovali o to, aby tieto ukazovatele zostali na takejto úrovni, klesnúť zasa na dol by nebolo veľmi dobré, vzhľadom na to, že sme momentálne na svojom vlastnom vrchole.