Dajte si pozor na toxoplazmózu

Mačky – ľudia ich buď majú alebo nemajú radi. Každý z nás má voči tomuto zvieraťu svoj vlastný, jednoznačne vyhranený názor. Ak patríte k ľuďom, ktorý tieto stvorenia majú radi a dokonca jednu z nich máte doma mali by ste teraz dobre čítať.

kočka

Toxoplazmóza
Ochorenie spôsobené parazitom Toxoplasma Gondii má názov toxoplazmóza. Má niekoľko vývinových štádií a nachádza sa v telách teplokrvných živočíchov. Môžu ho mať domáce, ale aj divo žijúce zvieratá. Keď je parazit v poslednom štádiu dáva prednosť mačkovitým šelmám. V našich končinách a najbližšie k nám je mačka. V jej tráviacej sústave parazit nakladie „vajíčka“, ktoré keď sa prirodzenou cestou dostanú von dozrejú a sú pripravené infikovať kohokoľvek a čokoľvek čo pôjde okolo.

Mačka a toxoplazmóza
Najčastejšie sa týmto parazitom nakazíte keď čistíte mačke záchod, alebo keď sa s ňou „mojkáte“. Nemusíte preto hneď mačku vyhadzovať z domu. Samotná mačka je nákazlivá len pár týždňov, potom sa už v nej parazit nerozmnožuje. Dávajte si hlavne pozor keď má toto zviera riedku stolicu.
Nie len mačka je možným zdrojom nákazy. Toxoplazmózu môžete dostať aj

těhotenství

  • Zo surového, alebo nedostatočne tepelne pripraveného mäsa (biftek, steak,…)
  • Pieskoviská – ak tam chodia špiniť túlavé mačky je pieskovisko bohatým zdrojom parazitov.
  • V kontaminovanej vode
  • Niekedy aj v surových vajíčkach, surovom mäse, na neumytom ovocí a zelenine

Príznaky ochorenia
O tom, že trpíte touto chorobou nemusíte roky ani tušiť. Choroba sa nemusí aktivovať. Celé roky môže byť usadená vo vašich svaloch, alebo v niektorom orgáne a nič sa nebude diať.
Ak sa toxoplazmóza aktivuje možno ani nezbadáte, že ju máte. Bolesť hlavy, mierne zvýšená teplota, zväčšené lymfatické uzliny – príznaky sa podobajú miernemu priebehu chrípky. Pokiaľ je váš imunitný systém v poriadku žiadna liečba nie je potrebná. S ochorením si váš organizmus poradí sám.
Na pozore by sa pred toxoplazmózou mali mať tehotné ženy. Pri infikovaní sa v prvej polovici tehotenstva môže dôjsť k poškodeniu plodu, prípadne potratu. Parazit sa dostane cez placentu až k dieťaťu a spôsobí mu psychické aj fyzické postihnutia.