Choďte na „Odchody vlakov“

Neviem si spomenúť na nič také, kde jednoznačné fiasko sa premení na jednoznačný zážitok. Možno niekedy v živote, keď sa z trapasu stane celkom milá príhoda. A aj to až z pohľadu času. Ale v kultúre?!  A predsa sa stalo …
Stalo sa to na divadelnom predstavení „Odchody vlakov“. Jedinými vystupujúcimi hercami boli Adelka a Viktor Vinczeovi. To úplne stačí, nikto iný vám tam chýbať nebude. Teda, povedzme si pravdu – zo začiatku vám tam bude chýbať úplne všetko, čo má spĺňať kultúrny zážitok. Kulisy sú staré, nezaujímavé. Kostými hercov … no, povedzme, že im neporozumiete.

sedadlo

Viktorovi padajú nohavice, veď sú o pár čísiel väčšie a Adelka má šaty asi z roku 1976 – ale možno ani vtedy by sa vám nepáčili. Svoje krásne blond vlasy schováva pod lacnou blond parochňou. Započúvate sa a začnete rozmýšľať: fakt televízny prenos tak skresľuje hlas? Veď ona naživo nepríjemne jačí! No a potom sa začne odvíjať dej – nedej a vy máte kopec času všímať si všetky tieto nemilé detaily a rozmýšľať, na čo všetko lepšie  ste mohli minúť svoje peniažky a čas, ako na týchto 80 minút. Nenápadne sa obzriete na svojich vedľa sediacich teenagerov, či nevyzerajú, že by to pochopili lepšie ako vy. Zbytočné. Tvária sa rovnako nechápavo a asi už desať minút premýšľajú nad vkusom svojej matky.

Nie je slušné odísť uprostred deja, tak dúfate v prestávku. Mali ste si pozrieť v programe, či nejaká bude. Jasné, že nebude. Za to príde k nejakej poruche, nič dobré neveštiaci zvuk a v celej sále nastane tma. No super! Po chvíli prichádza chlapík s baterkou a veľmi sa ospravedlňuje za nepríjemnosť. „Mal by sa za celé predstavenie, nie za výpadok prúdu“, myslíte si v duchu. Ale ešte stále zostávate statočne sedieť na stoličke.

úspěxh

A zrazu nastane svetlo. Ešte netušíte, že aj vo vašom kultúrnom zážitku, ale už sa to blíži. Kulisy sú prestavané. Adelka má späť svoje vlasy, pekné oblečenie a áno, aj svoj hlas. A zrazu sa celý dej opakuje od začiatku, ale tentoraz vidíte to, čo sa akože dialo na opačnej strane kulís celú tú nudnú prvú časť. A všetka tá trápnosť chvíle sa vytráca, pretože to začne dávať zmysel. Nebudem vám hovoriť nič bližšie, pretože si toto divadelné predstavenie rozhodne nemôžete nechať újsť naživo. Ale verte mi – ak budete statoční ako my a neutečiete, bude to nakoniec zábava. Ako som vravela na začiatku (zdanlivé) fiasko sa zmení (jednoznačne) na zážitok.