Detská výživa

Aj v prípade dieťaťa, alebo lepšie povedané hlavne v prípade dieťaťa je základom komplexnosť. To znamená, že prijímaná strava by mala mať zastúpené všetky zložky potrebné pre zdravý vývoj dieťaťa. Výživa by mala byť pestrá.

jídlo

  • Každá matka vie, že pre dieťatko je najlepšie, ak prijíma materské mliečko pokiaľ možno čo najdlhšiu dobu. Obsahuje tie najdôležitejšie látky a pre budovanie imunity je priam nezastupiteľné. Deti rýchlo prechádzajúce na umelú výživu sú častejšie náchylné na rôzne alergie a ich imunitný systém tiež vykazuje znaky oslabenia oproti detičkám, ktoré sú kojené. V jasličkách a aj v škôlkach sú oveľa náchylnejšie na rôzne choroby.

Snažíme sa pre seba vyberať tie najzdravšie potraviny. Dvojnásobne to platí u detí. Ako náhle začneme zaradzovať do jedálneho lístka prvé polievočky varené zo zeleniny, hneď siahnime po domácich produktoch, ak je to iba trocha možné. Choďte na trh, alebo do susednej dediny a tam kupujte mrkvu, petržlen, zemiaky a postupne aj ostatné druhy zeleniny, ktoré začnete zaradzovať do jedálneho lístka. BIO je v tomto prípade namieste. Rovnako ak používate na obohatenie detskej polievočky vaječný žĺtok, aj vtedy siahnite po domácich vajíčkach.
Ak ale naozaj túto možnosť nemáte, potom siahnite aspoň po produktoch od nás. Na Slovensku je potravinová bezpečnosť predsa len najlepšia.
Rovnako to platí aj o ovocí.

zelenina

  • Jablko z domácej záhrady je pre dieťatko lepšie ako pomaranč, alebo jablko z dovozu.

Uprednostnite čerstvo pripravované jedlo pred pohodlnejšou, ale nezdravšou konzervovanou formou.
Každá mamička sa musí riadiť citom a nie vlastnou pohodlnosťou. Zdravý základ, ktorý dieťaťu správnou stravou dáme sa nám mnohonásobne vráti v podobe šťastia zo zdravého, silného a nealergického jedinca. Už to vedeli naše babičky aj mamy, tak to nemeňme ani my. Je to predsa rokmi úspešne overené.