Sú hliníkové okná najlepšie?

V niektorých prípadoch sa pod estetický výzor budovy, resp. domu, ale aj vlastnosti bývania vo veľkej miere podpisujú okná. Ako vieme, tie sú neodmysliteľnou súčasťou domov, hoci môžu byť aj výraznou štýlovou súčasťou stavby. A pokiaľ chcete s oknami dosiahnuť práve tento efekt a hľadáte tú výzorom najzaujímavejšiu možnosť, potom budú vašim favoritom hlinikove okna.

Najskôr si ale skúsme predstaviť aj iné najznámejšie možnosti. A keď je reč o tých najznámejších, určite musíme spomenúť tie plastové. Tie sú medzi spotrebiteľmi populárnou vďaka svojej relatívne nízkej cene(v porovnaní s ostatnými možnosťami) a pritom do domácnosti prinášajú spoľahlivé stránky, najmä dobré izolačné vlastnosti.

Dom, záhrada

  • Ich údržba je jednoduchá, v čom ale majú obmedzenia, to je ich tvar a veľkosť.

Ďalšou známou možnosťou sú drevená okná so svojimi naturalistickým dizajnom, ktorý je síce sympatický, no predstavuje náročnejšiu údržbu a ľahšie opotrebenie.

A teraz nastal čas, aby sme sa v článku vrátili k tým hliníkovým a k im hlavným výhodám. Pretože práve táto voľba predstavuje najvyššiu životnosť (cca 100 rokov) pri nenáročnej údržbe a nepozná veľkostné či tvarové obmedzenia. Hliníkové okno sa dá zostrojiť na mieru. Z tohto dôvodu sú odporučenou voľbou v prípade, ak túžite po veľkých oknách, resp. po veľkej sklenenej výplni. Hliníkové rámy sú na pohľad štíhle a nenápadné, dávajú vyniknúť rozmerným sklenených výplniam a napriek tomu majú výbornú nosnosť a sú odolné.

Architektúra, fasáda

  • Zostrojujú sa na mieru, presne podľa potrieb a parametrov konkrétnej stavby.

Má kúpa hliníkových okien aj nejaké nevýhody?

K najpodstatnejším nevýhodám sa tu radí ich spravidla vysoká kúpna cena. Z tohto dôvodu sa však stretávame s voľbou, akou je kombinácia hliníka s inými materiálmi, vďaka čom vyjdú okná lacnejšie.

Donedávna sa tiež vravelo o ich slabších izolačných vlastnostiach v porovnaní s plastovými oknami, no súčasná technológia výroby už myslí aj na tento mierny nedostatok.